Jak przytyć w 2 tygodnie?

14 dni to okres po którym efekty budowania masy mogą być już zauważalne. Nie mamy tutaj na myśli oczywiście przyrostów wynoszących kilkanaście kilogramów, a korektę wynoszącą od 1-5 kilogramów.

Jak przytyć w 2 tygodnie?

Pytanie ‚jak przytyć’ rodzi się zazwyczaj w głowach mężczyzn, dla których postawna, umięśniona sylwetka to swojego rodzaju wyznacznik atrakcyjności. Zdecydowanie rzadziej budowaniem masy mięśniowej zainteresowane są kobiety, choć oczywiście i takie przypadki się zdarzają.

Chęć przytycia może być efektem nie tylko próby zbudowania lepszej sylwetki, ale także niedowagi. Wszak, jest to przypadłość, która poza defektem estetycznym wpływa również na zdrowie i kondycję organizmu.

Dieta przy budowaniu masy

Jadłospis powinien być tak skonstruowany, by został zapewniony wzrost mięśniom, a nie tkance tłuszczowej. Oznacza to, że nie wystarczy po prostu jeść więcej – trzeba dostosować się do bilansu kaloryczno-odżywczego. Przyjmuje się, że dla diety na masę powinien on być równy ilorazowi wagi ciała i 5,5 dla węglowodanów, 2 dla białka, 0,5 dla tłuszczy. Wynik równania to ilość gramów danej wartości odżywczej, która powinna znaleźć się w diecie. Najlepiej obrazuje to przykład.

Dla osoby o wadze 60 kilogramów, wartość odżywcza w diecie powinna wynosić:

330 gram węglowodanów (60 x 5,5)

120 gram białka (60 x 2)

30 gram tłuszczy (60 x 0,5)

Warto również zauważyć, że poza samą ilością wartości odżywczych, istotna jest również ich jakość. Węglowodany muszą być w typie złożonym, należy bowiem unikać cukrów prostych gdyż dostarczają one energi na bardzo krótki okres czasu. Wysokiej jakości biało znajdziemy w takich produktach jak ryby, nabiał, drób, chude mięso. Z kolei tłuszcze najlepiej dostarczać w formie oliwy z oliwek.

Trening na masę

Wzrost mięśni uzależniony jest od ich stymulacji. Jeśli poddamy ciało treningowi, ono pragnąc przystosować się do wysiłku – rozwinie swoje mięśnie. Jak zatem trenować by wzrosty były jak najszybsze?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by trening odbywał się minimum 3 x w tygodniu, a długość pojedynczej sesji była nie krótsza, aniżeli 60 minut. Ćwiczenia na masę powinny być złożone, tzn. realizowane na wolnym obciążeniu (brak izolacji mięśni).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*