Rozstępy – przyczyny, usuwanie, profilaktyka

Na Twojej skórze pojawiły się czerwonawe, wrzecionowate pasma? Prawdopodobnie masz do czynienia z defektem potocznie określanym jako rozstępy. To przypadłość, która powstaje w wyniku pęknięcia włókien kolagenowych. Rozstępy są możliwe do usunięcia, choć nie jest to zadanie proste.

Przyczyny rozstępów – warunki sprzyjające występowaniu rozstępów

Powstawanie rozstępów zwykle związane jest z: otyłością, nadwagą, ciążą lub procesami budowania masy mięśniowej. To właśnie wtedy dochodzi do szybkiego wzrostu masy ciała, który nie zawsze wytrzymują włókna kolagenowe.

Wrzecionowate pasma powstają na skutek zbyt dużych naprężeń skóry. Kiedy masa ciała wzrasta, skóra poddawana jest niemałemu wyzwaniu. Kolagen ma swoje granice rozciągliwości, gdy zostaną przekroczone – po prostu pęka.

Jak usunąć rozstępy? Najlepsze metody.

Medycyna oferuje kilka rozwiązań umożliwiających skuteczną walkę z rozstępami. Niestety, te, które gwarantują najwyższą efektywność są zwykle bardzo drogie.

Metody o 100% skuteczności

Efektywność na takim poziomie gwarantują zabiegi medycyny estetycznej, a wśród nich: mezoterapia igłowa, mikrodermabrazja, cryolift oraz peeling chemiczny. Realizacja każdego z nich wiąże się z wydatkiem oscylującym w granicach 1000 złotych.

Metody niegwarantujące skuteczności

Do mniej efektywnych metod usuwania rozstępów zaliczamy stosowanie kosmetyków i leków (dostępne w aptece bez recepty). Bardzo często wykorzystywane są również domowe receptury (przepisy na maseczki, peelingi itd. przekazywane są z pokolenia na pokolenie)

Profilaktyka – jak uniknąć rozstępów?

Bardzo często dzieje się tak, że rozstępów po prostu się spodziewamy. Wówczas można zastosować działania profilaktyczne, których zadaniem jest ograniczenie ryzyka wystąpienia rozstępów – w myśl zasady „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”.

Zapobiec rozstępom można w bardzo prosty sposób – zadbać o pełnowartościową, zbilansowaną dietę oraz zastosować specjalne kosmetyki zawierające kolagen, kwas hialuronowy oraz elastynę. Każdy z tych składników przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*