Problem z chrapaniem? Poznaj sposoby!

Według statystyk – 25% Polaków chrapie każdej nocy. To problem powszechny, który zwykle jest nie leczony. Zobacz dlaczego powinno się sprawdzić i wyeliminować przyczynę chrapania.

Chrapanie – zagrożenie dla zdrowia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chrapanie to przypadłość, która może doprowadzić organizm do bardzo groźnych dolegliwości takich jak bezdech senny, przyśpieszenie pracy serca, nadciśnienie.

Bezwzględnie nie należy ignorować tej przypadłości. Tym bardziej, że jej leczenie jest proste – większość przyczyn można wyeliminować skuteczną, domową profilaktyką.

Chrapanie – co przyczynia się do występowania problemu?

Chrapanie z definicji to zjawisko akustyczne, które jest wynikiem wibracji miękkich części gardła. Do tego przyczynić się może:

  • alkohol (mięśnie gardła i podniebienia wiotczeją w stanie nietrzeźwości)
  • przyjmowane lekarstwa (wszelkie te, których skutkiem ubocznym jest rozluźnienie mięśni gardła)
  • pozycja we śnie (należy spać na boku, nie na wznak)
  • nadwaga (zbyt duża objętość tkanki tłuszczowej w okolicy szyjnej może doprowadzić do ucisku na drogi oddechowe)
  • papierosy (zalegająca ślina może w czasie snu być kłopotliwa i powodować niedrożności)

Chrapanie – jak leczyć?

W większości przypadków odpowiednia profilaktyka jest wystarczająca. Wystarczy nieco zmienić nasz tryb życia, aby znów móc cieszyć się snem lepszej jakości.

Poza odrzuceniem odżywek: alkoholu i papierosów należy dokonać korekty jadłospisu. Nie należy jeść zbyt późno (maksymalnie 2-3 godziny przed snem). Należy również zadbać o komfort – pozycja we śnie, wygodny materac i poduszka. Do tego warto pamiętać aby miejsce snu bylo wywietrzone, a jego temperatura odpowiednia. Znamienny wpływ na komfort snu i brak chrapania ma regularna aktywność fizyczna (najlepiej na powietrzu).

W przypadku gdyby owe domowe sposoby nie były wystarczające – należy skontaktować się z lekarzem, gdyż być może niezbędne będzie podjęcie leczenia chirurgicznego – tudzież korekty przegrody nosowej lub usunięcie migdałków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*