Sposoby na chrapanie

Chrapanie to problem niemal 40% Polaków i 30% Polek. To akustyczne zjawisko jest bardzo często ignorowane i lekceważone, mimo, że może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, chociażby w postaci bezdechu sennego.

Przyczyny chrapania

Chrapanie to dolegliwość do której może przyczyniać się szereg różnych czynników. Bardzo często to defekt spowodowany krzywą przegrodą nosową i przerostem migdałów. Ponadto, do występowania tego zjawiska przyczynia się:

Niezdrowy tryb życia – brak aktywności ruchowej, złe odżywianie doprowadza do słabej kondycji organizmu i nadwagi. To może skutkować pojawieniem się chrapania.

Palenie papierosów – nałogowi palacze borykają się z zalegającą śliną w układzie oddechowym, która utrudnia procesy oddychania. Szczególnie nasila się to w pozycji leżące, co doprowadza do wydawania charakterystycznych dźwięków.

Picie alkoholu przed snem – kiedy spożywamy alkohol bezpośrednio przed snem, to dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, co z kolei skutkuje chrapaniem.

Niekomfortowe miejsce snu – na komfort naszego snu ma wiele czynników, najważniejsze z nich to: poduszka, materac oraz odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza.

Sposoby na chrapanie

Chrapanie niewątpliwie powinno być leczone. Nie wolno ignorować tej przypadłości, gdyż może to mieć wpływ na zdrowie naszego organizmu.

Pierwszym sposobem na chrapanie powinna być zmiana trybu życia na zdrowszy. Wzmożona aktywność fizyczna, lepsze odżywiania czy brak używek może dać efekty już po kilku tygodniach. Istotne jest również zadbanie o komfort snu. Na chrapanie wpływa również nasza pozycja. Śpiąc na plecach sprawiamy, że język opada ku dołowi co może stanowić przyczynę występowania problemu.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów w sprayach lub aerozolu, które mają na celu udrożnienie kanałów oddechowych. Dostępne są w aptekach.

Warto przy tym zauważyć, że chrapanie może być efektem urazów mechanicznych lub wrodzonych nieprawidłowości. Wówczas niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*