Zaburzenia depresyjne

Depresja to stan chorobowy, który może doprowadzić jednostkę do utraty życia. Jednym z objawów są bowiem myśli i próby samobójcze. Zaburzenia depresyjne objawiają się w bardzo różny sposób. Medycyna klasyfikuje cztery grupy objawów o takim charakterze:

Objawy somatyczne to między innymi: zaburzenie rytmu dobowego, spowolnienie psychoruchowe, brak ochoty na seks, złe samopoczucie fizyczne.

Objawy poznawcze to między innymi: urojenia depresyjne, wszechobecny pesymizm, zaburzona samoocena.

Objawy emocjonalne to między innymi: lęk, płacz, smutek, dysforia oraz brak czerpania radości z życia.

Objawy motywacyjne to między innymi: lenistwo, brak chęci do podejmowania jakiegokolwiek działania.

Przyczyny zaburzeń o charakterze depresyjnym

Depresja to przypadłość, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Podzielić je można na dwa typy, a mianowicie:

Somatyczne: urazy głowy, ciąża, poród, menopauza, zmiany hormonalne w organizmie, zakażenia itd.

Psychiczne: utrata bliskiej osoby, bankructwo, rozwód, rozstanie, porażka, utrata majątku.

Leczenie zaburzeń depresyjnych

Zaburzenia depresyjne i metodyka leczenia zależna jest od indywidualnego przypadku. Zwykle jej tryb wygląda bardzo podobnie, ale nigdy tak samo. Najczęściej stosowane rozwiązania to:

  • psychoterapia
  • leczenie farmakologiczne

W pierwszej kolejności lekarz podejmuje próby usunięcia objawów zaburzeń powodujących zagrożenie dla życia/zdrowia jednostki. W następnej kolejności celem jest eliminacja źródła występowania problemu (terapia przyczynowa).

Leczenie tej nieszczęsnej przypadłości może trwać zarówno kilka tygodni/miesięcy, jak i nawet kilka-kilkanaście lat. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Czy można zapobiec zaburzeniom depresyjnym?

I tak. I nie. Zmiany w życiu często następują dynamicznie, przez co bardzo trudno ustrzec się negatywnych emocji, huśtawkom nastroju itd.

Uważa się jednak, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia, dbające o relaks i samopoczucie, znające wartość własnej osoby są zdecydowanie lepiej dostosowane do zmian. Mówiąc kolokwialnie takie jednostki są zdecydowanie silniejsze psychicznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*